גולש/ת יקר/ה, הדפדפן בו את/ה גולש/ת (internet explorer) אינו מעודכן ואינו נתמך יותר. אתר זה נבנה בהתאמה לתצוגה בדפדפנים מודרניים. למידע נוסף ולשדרוג הדפדפן, לחץ/י כאן 
השימוש בדפדפן מיושן עלול לפגוע בחוויית הגלישה ולחשוף את המשתמש בו לסיכוני אבטחה חמורים, ומומלץ לעדכן בהקדם האפשרי.

עיצוב משרד יצירתי

כיצד לעודד את היצירתיות במשרד על ידי מספר שינויים עיצוביים פשוטים

יצירתיות – התכונה החמקמקה הזאת היא שמאפשרת לנו לחשוב אחרת על מצבים שונים, לעשות קישורים מפתיעים ואפילו לשאול את השאלות שיובילו אותנו לפתרונות יוצאי דופן.

בעת הנוכחית של שוק צפוף וקצב שינויים מואץ, יצירתיות היא גם המשאב המבוקש ביותר בכל חברה או ארגון. לארגונים אשר מעודדים את העובדים שלהם לחשיבה יצירתית "מחוץ לקופסא" יש סיכוי טוב יותר להסתגל לתנאים המשתנים של השוק, ואף להוביל פתרונות פורצי דרך.

עבור יחידי סגולה החשיבה היצירתית באה בקלות וללא מאמץ, אבל מרבית האנשים צריכים תנאים מסוימים כדי לעודד את היצירתיות. לא תמיד פשוט לאתר את אותם התנאים המדויקים, ולעיתים הם גם עשויים להיות שונים מאדם לאדם. לכן אם אתם מעוניינים לעודד יצירתיות במשרד חשוב להיעזר באמצעים מגוונים ככל הניתן שיסייעו לכל אחד ואחת במשרד לבטא את הצד היצירתי.


נוחות לפני הכל

כאשר עמדות העבודה אינן מצוידות כראוי, והעובדים נעים באי נוחות על הכיסאות, קשה מאוד לשמור על יצירתיות.

דאגה לרווחת העובדים ותכנון של סביבת עבודה נוחה ונעימה מהווים בסיס ליצירת תנאים אופטימליים לעבודה יצירתית. במסגרת זה, חשוב להתייחס ברצינות לבחירת הריהוט המשרדי ובייחוד לבחירת כסאות המחשב והשולחנות.
הנה כמה טיפים מנחים:

  • התייעצו עם העובדים: נסו לאפיין את הצרכים של העובדים והשתדלו להציע פתרונות ישיבה מגוונים בהתאמה. אם אפשרי – שתפו את העובדים בתהליך בחירת הכסאות המשרדיים, אחרי הכל הם אלו שישבו עליהם במשך שעות מרובות.
  • ארגונומיה: בחרו ריהוט משרדי ארגונומי המאפשר כיוונון אישי. כיסא מחשב ארגונומי נוח הינו תנאי הכרחי לרווחת העובדים שלך, ומרבית האנשים יתקשו "לחשוב מחוץ לקופסא" אם הגב שלהם כואב.
  • פתרונות לעבודה בעמידה: כיום כבר ידוע היטב כי ישיבה במשך שעות ארוכות מובילה לעייפות וחוסר אנרגיה, ולעומת זאת תנועת הגוף ממריצה ואף מסייעת לעורר את הפעילות המוחית. לכן כדאי להציע לעובדים פתרונות לעבודה בעמידה, לדוגמה – עמדת עבודה הידראולית למחשב שניתן לכוונן לגבהים שונים.
  • התאמה בין עמדת העבודה לשולחן: שימו לב שכאשר אתם רוכשים כיסא משרדי, או שולחן עבודה, עליהם להתאים זה לזה. וודאו שניתן להנמיך את משענות הידיים כך שיוכלו להיכנס אל מתחת לשפת השולחן, וכי יש מספיק מרחב מסביב לכסא כדי לאפשר תנועתיות נוחה.


מרחב חופשי לביטוי אישי

כיום כל מותג בונה לעצמו מעין "זהות" – סיפור אישי משלו שמטרתו לאפיין את הייחודיות של הארגון ואת הערכים שלו. אך כל ארגון נבנה קודם כל על כוח האדם שלו ועל הסיפור האישי של כל אחד ואחת. אנשים אלו הופכים את הארגון למה שהוא והם יוצרים יחד את האווירה הייחודית הקיימת במשרד.

לכן, גם כאשר יש למותג שפה עיצובית ברורה המייחדת אותו, מומלץ לתת מרחב לביטוי אישי גם לעובדים, מרחב שיעודד מחשבה ויצירה ויאפשר להם להעלות רעיונות חדשים ודרכי פעולה פורצות דרך.

אפשרות אחת לעשות את זה היא לעודד את העובדים לעצב את פינות העבודה שלהם באופן אישי. הם יכולים למשל לבחור תמונות שאהובות עליהם, לשלב צמחים המתאימים לגידול במשרד או לתלות לוח השראה שבו ניתן להציג תמונות, ציטוטים או אפילו רעיונות שצצים במהלך יום העבודה. יצירת סביבת עבודה אישית מסוג זה יכולה להכניס אווירה נינוחה ואידאלית ליצירתיות וחדשנות.

עיצוב משרד
לפעמים כל מה שצריך זה פשוט עציץ קטן


חללי עבודה משותפים

לכולנו יש הרגלים ושיטות פעולה שונות להתמודדות עם אתגרים, שפיתחנו על סמך ניסיון העבר שלנו, אלא שלעיתים הרגלים אלו עלולים לקבע את המחשבה ולהקשות על מציאת פתרונות חדשים ויצירתיים יותר.

שיחה נעימה עם עמיתים לעבודה לא רק מהווה אתנחתא מנטלית, אלא גם כר פורה לסיעור מוחות והחלפת רעיונות, המעניקים נקודות מבט חדשות המובילות לא אחת לפריצת דרך.

כדי לעודד את האינטראקציה בין העובדים יש ליצור מרחבים ציבוריים המעודדים מפגש בין עמיתים לעבודה, למשל – עמדות עבודה משותפות ומודולריות, פינות ישיבה ואף "סלון משרדי" עם ספות וכורסאות מזמינות. יש לתת דגש גם לאיזורים ציבוריים שכבר קיימים, כגון: קפיטריה, לובי הכניסה, או המרפסות, ולרהט אותם בצורה שתאפשר מפגש נינוח בין עמיתים לעבודה.

פינות אלו צריכות להיות נעימות ומזמינות, להציע כורסאות המתנה נוחות לישיבה ממושכת ואולי אף עזרים שונים לרישום כגון לוחות מחיקים, דפים (ניתן למחזר דפים המיועדים לגריסה), כלי כתיבה נוחים ומשטחי כתיבה נוחים. לעיצוב פינות אלו מומלץ לבחור בצבעוניות שמעודדת יצירתיות ואינטראקציה כגון גוונים מסויימים של צהוב, ירוק וסגול.
עוד על פסיכולוגיית הצבעים במשרד ניתן לקרוא פה

גם המיקום של פינות אלו צריך להיעשות בחוכמה ומומלץ לבחור בחלל שזמין לכל העובדים, ואם אפשרי – בסמוך למטבחון קטן או מכונת משקאות שתסייע "לתדלק" את התהליך היצירתי.

פינת ישיבה
פינת ישיבה מזמינה בפרויקט SKYLIMIT


מנוחה מנטלית

לעיתים נדמה לנו שאנחנו "תקועים", עסוקים בבעיה שקשה לנו למצוא לה פתרון ראוי. במקרים אלו, דווקא כשאנחנו לוקחים פסק זמן מחיפוש הפתרון ומתרחקים מהבעיה, יש לנו אפשרות לראות אותה באור חדש ולמצוא פתרונות מקוריים.

תהליך יצירתי זה יכול להתרחש יותר בקלות אם סביבת העבודה מאפשרת זאת, וכיום יש לא מעט דרכים לעשות זאת.

ניתן למשל ליצור חדר משחק שיכלול שולחן פינג-פונג, או קונסולה של משחקי מחשב, ואפשר גם לעשות פינת יצירה שקטה, פינת האזנה למוזיקה שתכלול מערכת איכותית, או אזור רגוע שבו ניתן לתרגל מתיחות.

בכל המקרים הללו, פעילות מחשבתית וגופנית יכולה לסייע לשחרר את הקיבעון המחשבתי ולאפשר ליצירתיות לפרוץ החוצה.


להכניס את הטבע למשרד

בחירה בריהוט איכותי וארגונומי, יצירת חללי עבודה משותפים ומציאת הזדמנויות לביטוי עצמי – כל אלו תומכים בסביבה המעודדת יצירתיות. אך לצד אמצעים אלו רצוי לא לשכוח גם את הדברים הבסיסיים ביותר: אור שמש וקצת ירוק בעיניים.

שימוש בתאורה טבעית, אם הדבר רלוונטי וישים במשרד, ושילוב של צמחייה עוזרים ליצור סביבת עבודה נעימה ונטולת מתחים, למנוע כאבי ראש הנגרמים בשל תאורה מלאכותית חזקה ואפילו לחסוך בחשבון החשמל של המשרד.

גם אם זה מתאפשר רק בחדר אחד של המשרד, ניתן בהחלט להרכיב חדר נעים שבו העובדים יוכלו ליהנות מהאור הטבעי, לתת למחשבות לרוץ ולהניח לצד היצירתי שלהם לבוא לידי ביטוי.
עוד על משרד ביופילי ניתן לקרוא פה

עיצוב משרד ירוק
עיצוב משרד – מה שיותר ירוק יותר טוב


לסיכום

בעולם משתנה ללא הרף, יצירתיות נהפכה למשאב המבוקש ביותר בכל ארגון השואף להוביל בתחומו. בעזרת התאמות שונות במשרד ניתן ליצור סביבת עבודה נעימה המטפחת את יצירתיות במשרד. לא חייבים להתחיל עם כל השינויים בבת אחת, גם עציץ יפה מהווה נקודת התחלה מצויינת 🙂

נשמח להציע לכם מגוון פתרונות יצירתיים לעיצוב המשרד, בהתאם למגמות המתקדמות ביותר בתחום.
מוזמנים ליצור איתנו קשר בטלפון 03-6138844, או לבקר באולם התצוגה שלנו בכתובת ששת הימים 10 בני ברק (מול קניון איילון, רמת גן).


לחצו כאן כדי לקרוא איך לעצב משרד קטן